I Kalmar arrangeras den 17 augusti en av de tuffaste endagstävlingar som finns - IRONMAN Kalmar Sweden. IRONMAN är en tävling där elit och motionärer möts på samma banor. Triathleterna simmar 3,86 km i Kalmarsund, cyklar 180 km på Öland och runt Kalmar, och avslutar med 42,2 km löpning (ett marathon) i centrala Kalmar.

Tävlingen är fullbokad med 2050 anmälda som representerar över 40 länder. IRONMAN Kalmar 2012 omtalades som ett välplanerat arrangemang samt fick beröm för det stora publikintresset. Mer än 50 000 åskådare uppskattades förra året och intresset beräknas öka i år då triathlon är på stark frammarsch i Sverige och i världen.

Starttid: 06:55 för proffs och 07:00 för övriga klasser

Pressen är välkommen att närvara under dagen. Tävlingens media center är på Calmar Stadshotell och tillgång till båt samt MC för att följa tävlingen arrangeras av den lokala projektorganisationen.

Plats: Calmar Stadshotell, Stortorget 14, Kalmar

Mer information:

Magnus Nyberg
Pressansvarig IRONMAN Kalmar Sweden
Tel: 070-317 99 78
Epost: magnus.nyberg@kalmartri.com

Johan Göransson
Projektledare idrottsturism, Destination Kalmar
Tel: 072-545 16 77
Epost: johan.goransson@kalmar.com

Mer information om evenemanget:
www.ironmankalmar.com
http://www.youtube.com/watch?v=eRiIBniN4oY

 



Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Tove Sundman

Presskontakt, Kalmar Slott

tove-maria.sundman@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turistchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93