Fotograf/Källa: Christer Hagman

Karate är nybliven OS-idrott med debut i Tokyo 2020. Men vi har redan sedan långt tillbaka en mycket aktiv tävlingsverksamhet, spridd över hela landet. Nyfiken på Karate och tävling? Här är information om höstens samtliga tävlingar. Besök oss gärna!


Budo Nord Karate Open, Kristianstad, 24/9. Kristianstad Arena.
Info: http://www.budonordkarateopen.se/
Kontakt: Dejan Brajic, 0709-103058, cent-kk@algonet.se

Premier League, Tyskland, 24/9
Svenska Landslaget deltar på German Open.
Kontakt/info: Ramon Malavé, 070-790 03 08, ramon@malavedo.se

Heian Cup, Karlstad, 1/10. Fröding Arena.
Info: http://www.heiancup.nu
Kontakt: Lennart Larsson, 054-56 45 90, l.larsson@karlstad-karateforening.nu

Öppet landslagsläger, Karlstad, 2/10. Fröding Arena
Kontakt: Lennart Larsson, 054-56 45 90, l.larsson@karlstad-karateforening.nu

Swedish Kobujutsu Open, Sundbyberg, 8/10. Brotorpshallen
Info: http://www.rkhsk.se/
Kontakt: Kristoffer Jonsson, 076-1157998, swko@rkhsk.se


Ippon Karate Open, Halmstad, 15/10, Halmstad Arena
Info: http://www.karateopen.com
Kontakt: Magnus Palmquist, 076-0315655, yuppie@ektv.nu

SM i Shobu Ippon, Ystad, 22/10, Ystad
Info: http://www.ystadkarateklubb.se/sm2016​
Kontakt: Kenny Fransson, 0739-175152, kenny.fransson@abc.se

Solna Karate Cup, Solna, Stockholm, 23/10, Solnahallen
Info: http://www.inoue.se/sv/nyheter/150-inbjudan-solna-karate-cup-sondagen-den-23-10-2016​
Kontakt: Andreas Fritsch, 0702-38 81 48, 08-735 54 03, andreas.fritsch@inoue.se 

VM i Linz, Österrike, 25-30/10
Svenska Landslaget deltar på VM.
Kontakt/info: Ramon Malavé, 070-790 03 08, ramon@malavedo.se

Gothenburg International Open 12-13/11, Göteborg, Valhalla Sporthall
Info: http://www.gotopen.se/
Kontakt: Siamak Rezaie, 0704-441025, siamakr62@gmail.com

Björn Grünstein Memorial Cup, Haninge, 19/11, Torvalla Sporthall
Info: http://www.haningebudoklubb.se/BGMC-2016
Kontakt: Sammy Bergman, 0731-51 66 95, info@haningebudoklubb.se

Distriktsmästerskap (DM), Västra Karateförbundet, Kungälv, 19/11, Munkegärdehallen
Kontakt: Thomas Leinfors,0704-834666, thomas.leinfors@gmail.com  

Karate Kid Cup & Svenska Juniorpokalen, Stockholm, 3/12, Eriksdalshallen
Info: http://www.inoue.se/sv/tavla/karate-kid-cup 
Kontakt: Per-Ola Olsson, 070-6353018, peo.olsson@inoue.se
 
 


Ämnen

Sport

Svenska Karateförbundet arbetar för en sund verksamhet hos våra föreningar med Riksidrottsförbundets värdegrund som bas. Vi fördelar anslag, verkar för tillväxt inom Karate och stödjer såväl elitidrott som breddverksamhet. Förbundets styrelse, verksamhetsplan m.m utses demokratiskt på förbundsstämman varje år.


Kontakt


Sarah Wennerström Cedercrona

Generalsekreterare

sarah@swekarate.se

08-597 604 92