Den 19 september kl. 11-16 tänder vi eldarna och lagar pizzor med världsarvstema tillsammans. En kulinarisk dag med nya smaker för att uppmärksamma Vitlycke museums vänortssamarbete med Capo di Ponte i Italien. 

För en symbolisk summa gör vi pizzan tillsammans, ingredienserna är inspirerade från världsarvsområden nationellt men även internationellt, vi bjuder även på dryck. Välkomna klockan 11:00–16:00!

Capo di Ponte är välkänt för sin stora koncentration av hällristningar som är upptagna på UNESCO:s världsarvslista. Capo di Ponte är en liten ort i mitten av Valle Camonica dalen i norra Italien. Genom dalgången flyter floden Oglio och på båda sidor reser sig höga berg. Pizzo Badile (2 435 meter) och Concarena (2 549 meter). Utmed bergssidorna finns flera små pittoreska bergsbyar där Cemmo och Pescarzo kan nämnas.

I området sydost om Capo di Ponte finns nationalparken Naquane med mer än 100 kända hällar med ristningar. I arkeologiparken Seradina och Bedolina belägen sydväst om Capo di Ponte finns ytterligare ett stort antal kända ristningar. Den mest kända och troligen intressantaste är Map of Bedolina som troligen visar hur dalgången såg ut vid tiden för ristningen.
Den 28 augusti 2007 undertecknade Francesco Manella borgmästare i Capo di Ponte och Clas-Åke Sörkvist kommunstyrelsens ordförande i Tanum ett vänortsavtal.

För mer information:

Johan Gustafsson
Programproducent
Vitlycke museum/Västarvet
0724-504294 
johan.d.gustafsson@vgregion.se 

Inger Persson
Kommunikation
Vitlycke museum/Västarvet
0705 845 829
inger.bi.persson@vgregion.se 

Västarvet är en regional resurs i Västra Götaland. Vi gör natur- och kulturarvet levande och tillgängligt. Genom kunskap, utveckling och samverkan bidrar vi till ett hållbart samhälle. Västarvet är en del av Västra Götalandsregionen.


Bifogade filer

 VGR18-VA22853




Kontakt


Ida Northfell

Kommunikationschef

ida.northfell@vgregion.se

070-842 15 38

Anna Härdig

Kommunikatör

anna.hardig@vgregion.se

072-213 03 69

Zara Tellander

Kommunikatör

zara.tellander@vgregion.se

070-021 18 23

Marina Andersson

Kommunikatör

marina.ev.andersson@vgregion

070-085 29 00

Malin Strandlund

Kommunikatör

malin.strandlund@vgregion.se

072-175 53 35

Camilla Lindberg

Kommunikatör

camilla.p.lindberg@vgregion.se

072 038 74 45