Den 25 november infaller Internationella dagen för avskaffande av våld mot kvinnor. Under samma vecka färgas Eskilstuna och resten av världen orange för att manifestera mot våldet.

Internationella dagen för avskaffande av våld mot kvinnor instiftades av FN 1999. I år infaller den under veckan 23–29 november.

För andra året i rad hissas orangefärgade flaggor runt om i Eskilstuna. Förutom att orange används på olika sätt i det offentliga rummet går det också att ta del av en digital föreläsning och en utställning som ordnas av det lokala initiativet Time’s up.

Bakom Time’s up står Eskilstuna kommun, ABF Sörmland, Diskrimineringsbyrån Humanitas, Kvinnojouren Moa, Ungdomsjouren Fria samt Eskilstuna Zontaklubb.

Programmet presenteras på eskilstuna.se/timesup

– Just nu känns det extra viktigt att uppmärksamma mäns våld mot kvinnor och våld mot barn. Under pandemin tvingas fler att jobba eller studera hemma och vistas därför mer med sina förövare, säger Sofie Tenser, kvinnofridsutvecklare på Eskilstuna kommun.

– Vi uppmanar alla att vara extra uppmärksamma på våld i nära relationer. Om du misstänker att det sker hos någon du känner, en granne eller någon annan i din närhet kan du, på ett respektfullt sätt, fråga om personen till exempel känt sig rädd hemma någon gång eller berätta att något du sett eller hört gjort dig orolig. Men du kan också agera genom att ta kontakt med polisen eller socialtjänsten – du kan vara den som gjorde skillnad, fortsätter Sofie.

För mer information, kontakta:
Sofie Tenser, kvinnofridsutvecklare, Eskilstuna kommun
sofie.tenser@eskilstuna.se, 016-710 97 94, 072-977 76 43

Beian Wilén, samordnare mot hedersrelaterat våld och förtryck, Eskilstuna kommun
beian.wilen@eskilstuna.se, 016-710 32 19, 072-997 36 12, 

Robert Bergendorff, ABF Sörmland
robert.bergendorff@abf.se, 076-645 06 11, 

Helena Dzabic, Diskrimineringsbyrån Humanitas
helena@humanitas.se. 072-212 23 25

Vida Anne Torelöv, Eskilstuna Zontaklubb
angelinasroom@hotmail.se, 070-203 07 86

Therese Jacobsson, Kvinnojouren Moa
therese@kvinnojourenmoa.se, 073-021 34 19

Sofia Liedberg, Ungdomsjouren Fria
sofia@ungdomsjourenfria.se, 076-287 20 77

 

 




Kontakt


Eva Norberg

kommunikationsdirektör

eva.norberg@eskilstuna.se

016-710 16 92

070-089 37 38