Onsdagen den 29 oktober klockan 18 är det äntligen dags för de unga sångarna i Höstlovskören att ställa sig på stora scenen på Göteborgs Konserthus. Under ledning av Simon Phipps framför kören delar ur Händels Messias, tillsammans med VÄGUS, Västra Götalands Ungdomssymfoniker, och solister.

Höstlovskören är en körkurs, där deltagarna är unga sångare från hela Västra Götaland. Körmedlemmarna träffades första gången i början av oktober för en kick-off. Under höstlovets fem första dagar repeterar de nu intensivt. Målet är onsdagskvällens konsert på konserthusets stora scen.

I år står delar ur Händels fantastiska oratorium Messias på repertoaren. Tillsammans med VÄGUS och solister kommer Höstlovskören bland annat att sjunga den kända Hallelujakören, under ledning av Simon Phipps.

Höstlovskören genomförs i samarbete mellan Kultur i Väst, Göteborgs Symfoniker AB, GSOpuls och Riksförbundet Unga Musikanter.

Medverkande
Höstlovskören
VÄGUS, Västra Götalands ungdomssymfoniker

Solister
Anna Jobrant – sopran
Maria Forsström – alt
Martin Vanberg – tenor
Andreas Landin – baryton

Dirigent: Simon Phipps

Kontakt
Birgitta Barrby, producent, Kultur i Väst
birgitta.barrby@kulturivast.se
031-333 51 55

Anna-Karin Johansson, producent, Kultur i Väst
anna-karin.johansson@kulturivast.se
031-335 51 22


Kultur i Väst
Förvaltningen Kultur i Väst är en del av Västra Götalandsregionen. Vi tror på stora upplevelser för den enskilda medborgaren och utvecklande samarbeten med kommuner, organisationer och föreningar. I vår verksamhet ingår det regionala biblioteksuppdraget och delar av det regionala musikuppdraget. Läs mer på www.kulturivast.se


Bifogade filer

 xnyw1gv7vextvdijwfb4




Kontakt


Ida Northfell

Kommunikationschef

ida.northfell@vgregion.se

070-842 15 38

Anna Härdig

Kommunikatör

anna.hardig@vgregion.se

072-213 03 69

Zara Tellander

Kommunikatör

zara.tellander@vgregion.se

070-021 18 23

Marina Andersson

Kommunikatör

marina.ev.andersson@vgregion

070-085 29 00

Malin Strandlund

Kommunikatör

malin.strandlund@vgregion.se

072-175 53 35

Camilla Lindberg

Kommunikatör

camilla.p.lindberg@vgregion.se

072 038 74 45