Idag startar kulturfestivalen Ljus på kultur i Kalmar och på Öland. Under nio dagar, den 24 oktober till 1 november kommer regionen fullkomligt att explodera av kulturupplevelser på både väntade och oväntade platser.

Idag, fredag, uppmärksammas t.ex. FN-dagen, både i fotoprojektet Världsarv i Sverige på södra Öland och på Nova fritidsgård i Norrliden i Kalmar. Under dagen kan du också lyssna på föredrag om utgrävningarna vid Sandby borg, uppleva en hjortduell i Ottenby naturreservat, prova på street- och breakdance i Berga, gå på Skype-middag på Kalmar konstmuseum eller uppleva världsmusikfestivalen Mondo Music på Kalmar Teater – bara för att ge några exempel.

Klockan 19 blir det en eldsprakande invigning av kulturfestivalen vid Lindöateljéerna. Lindö kommer att förvandlas till en arena för eldig performance med musik, dans och cirkus. Det ljussatta Lindöhuset håller öppet hela kvällen för ateljébesök, cafébuffé och workshop för alla. Kulturskolans Drill och Nycirkus kommer att medverka.  På plats finns också kommunalråden från alla tre kommunerna, Kalmar, Borgholm och Mörbylånga. 

Hela fredagens program finns här

Hela programmet för Ljus på kultur finns här 

För mer information:
Pär Israelsson, kultur- och fritidsförvaltningen, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 07 33, e-post: par.israelsson@kalmar.se 

Emma Rydnér, Kultur- och näringslivssektorn, Mörbylånga kommun
Tel: 0485-471 55, e-post: emma.rydner@morbylanga.se 

Maria Johanson, kommunledningskontoret kultur- och fritid, Borgholms kommun Tel: 0485-880 81, e-post: maria.johanson@borgholm.se




Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93