Nästa vecka möter Sveriges U21-landslag Irland i en EM-kvalmatch på Guldfågeln Arena. Redan nu på onsdag finns det chans att träffa fotbollsstjärnorna i samband med en öppen träning.

Den öppna träningen hålls onsdagen den 4 september kl. 16.30–18.00 på Gröndals IP. Efter träningen finns spelarna tillgängliga för selfies, autografer och frågor. Ta chansen att träffa landslagsspelarna! Givetvis är det fri entré.

EM-kvalmatchen mot Irland spelas sedan på Guldfågeln Arena tisdagen den 10 september. Matchen är Sveriges första hemmamatch i EM-kvalet inför U21 EM 2021.

Mer information om EM-kvalmatchen finns på:
https://www.svenskfotboll.se/biljett/

För mer information om den öppna träningen, kontakta:
Mattias Pettersson, Destination Kalmar, tel: 0480-45 34 05, mattias.pettersson@kalmar.com

 

Destination Kalmar ska i samverkan med näringslivet utveckla, profilera och marknadsföra Kalmar som besöksmål. Bolaget ska även samordna och utveckla evenemang och idrottsturism i Kalmar, driva turistcenter- och gästhamnsverksamhet samt i samverkan med Statens fastighetsverk ansvara för verksamheten på Kalmar Slott.

Vi genomför kontinuerligt satsningar för att stärka besöksnäringen och evenemangsutbudet. Det ska alltid finnas många bra anledningar att besöka Kalmar!



Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93