Under sommaren håller alla Närhälsans vårdcentraler öppet. Vid behov av vård kvällar och helger sker några förändringar av öppettider när det gäller jourcentraler.

Närhälsan jourcentralers stängningsperioder i sommar samt hänvisningar till andra jourcentraler i närheten:

Mariestad jourcentral och Falköping jourcentral, stängt under perioden från och med 20 juni – till och med 14 augusti. Patienter hänvisas under tiden till Närhälsans jourcentraler i Lidköping och Skövde.

Ulricehamn jourcentral och Skene jourcentral, stängt under perioden 13 juni till och med 21 augusti. Patienter hänvisas under den här perioden till Borås jourcentral.

Partille jourcentral håller stängt under juli månad. Patienter hänvisas under tiden till Primärvårdsakuten Mölndal samt till Gamlestadstorget jourcentral.
Nytt här är att patienter listade på Närhälsan Partille och Furulund vårdcentraler numera alltid är välkomna att söka vård på Primärvårdsakuten Mölndal och Närhälsan Gamlestadstorget jourcentral till samma avgift som på Partille jourcentral. Alltså även efter sommarstängningen där.

Öckerö jourcentral, stängt från och med 20 juni – till och med 21 augusti. Under den tiden hänvisas patienter till Hisingen jourcentral.

 


För ytterligare information, kontakta


Primärvårdschef, Närhälsan Mariestad jourcentral
Rita Ponerup
Telefon 070-952 06 45
E-post rita.ponerup@vgregion.se 

Primärvårdschef, Närhälsan Falköping jourcentral

Lars Gotthardsson
Telefon 070-852 33 44
E-post lars.gotthardsson@vgregion.se 

Primärvårdschef, Närhälsan Ulricehamn och Skene jourcentraler
Maritha Bäck
Telefon 070-516 21 46
E-post maritha.back@vgregion.se 

Primärvårdschef, Närhälsan Partille jourcentral
Gudny Sveinsdottir
Telefon 070-798 04 36
E-post gudny.sveinsdottir@vgregion.se

Primärvårdschef Närhälsan Öckerö jourcentral
Cathrine Thanner
Telefon 070-520 48 01 
E-post cathrine.thanner@vgregion.se


Bifogade filer

 Release




Kontakt


Victor Friberg

Presskommunikatör

victor.friberg@vgregion.se

0722-015549

Anders Wikstrand

Kommunikatör

anders.wikstrand@vgregion.se

076-831 32 85