KATEGORI ALTERNATIV MEDIA                  Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Fredrik SimonssonJuryledamöter: Björn Höglund, Malin Wikerberg, Charlotta Nordling, Pontus Thorén, Emil Frid, Maria LamkeBETONGKUPONGByrå: MarkusUppdragsgivare: Frisk Sport & FitnessFÖRSVARSMAKTEN - JOBBOTByrå: DDB StockholmUppdragsgivare: FörsvarsmaktenGODIS ÄR BÄST. MEN GLÖM INTE TÄNDERNA!Byrå: Kelly and PlingUppdragsgivare: Unilever, PepsodentSCANDIC TO GOByrå: PrimeUppdragsgivare: Scandic HotelsTHE RAG BAGByrå: DDB StockholmUppdragsgivare: Uniforms for the DedicatedUNITED TRANSLATORS OF SYDSVENSKANByrå: The Fan ClubUppdragsgivare: SydsvenskanWATCH YOUR BACKByrå: Forsman & BodenforsUppdragsgivare: If SkadeförsäkringYOU NEVER WALK ALONEByrå: Lowe BrindforsUppdragsgivare: Lafa-enheten för sexualitet och hälsaKATEGORI DESIGNJuryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Marie WollbeckJuryledamöter: Nils Jensen, Anton Gårdsäter, Jacob Bergström, Candice Madrid-Dahlq

KATEGORI DESIGN
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Marie Wollbeck
Juryledamöter: Nils Jensen, Anton Gårdsäter, Jacob Bergström, Candice Madrid-Dahlqvist, Carin Blidholm Svensson, Lisa Careborg

CYKEL / BIKE (VISUELL IDENTITET)
Byrå: Fellow Designers
Uppdragsgivare: Arkitektur- och designcenter

DARDEL (REDAKTIONELL DESIGN)
Byrå: Frankenstein Studio
Uppdragsgivare: Bokförlaget Langenskiöld

FRÅN Ö TILL A (VISUELL IDENTITET)
Byrå: HägerRydell
Uppdragsgivare: Örjan Andersson

MACKMYRA (FÖRPACKNINGSDESIGN)
Byrå: Stockholm Design Lab
Uppdragsgivare: Mackmyra Svensk Whisky AB

MALMÖFESTIVALEN 2014 (KOMMERSIELLA MILJÖER)
Byrå: Snask
Uppdragsgivare: Malmö Stad

OATLY, REDESIGN (FÖRPACKNINGSDESIGN)
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Oatly

OATLY, VISUELL IDENTITET (VISUELL IDENTITET)
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Oatly

POESI PÅ G (REDAKTIONELL DESIGN)
Byrå: Le Bureau
Uppdragsgivare: Poesi på G

POLARICA VILTKÖTT (FÖRPACKNINGSDESIGN)
Byrå: Happy F&B
Uppdragsgivare: Polarica

TELE 2 – NY IDENTITET (VISUELL IDENTITET)
Byrå: Kurppa Hosk
Uppdragsgivare: Tele2

THE RAG BAG (FÖRPACKNINGSDESIGN)
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: Uniforms for the Dedicated

VELUX DAYLIGHT & ARCHITECTURE (REDAKTIONELL DESIGN)
Byrå: Stockholm Design Lab
Uppdragsgivare: Velux A / S

KATEGORI DIGITALT
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Kalle Widgren
Juryledamöter: Elin Lindecrantz, Stephanie Moradi, Sophia Lindholm, Klas Lusth, Hanna Belander

AN AUCTION BASED ON EMOTIONS (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: Ellermore
Uppdragsgivare: Orrefors Kosta Boda AB

BLOWING IN THE WIND (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat

LIVING WITH LAG (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: ANR BBDO
Uppdragsgivare: Umeå Energi / ume.net

TAXI TRAILS (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: KING
Uppdragsgivare: Taxi Stockholm

UNITED TRANSLATORS OF SYDSVENSKAN (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: The Fan Club
Uppdragsgivare: Sydsvenskan

VISNINGSKOLLEN (ÖVRIGT DIGITALT)
Byrå: Acne Advertising
Uppdragsgivare: Svensk Fastighetsförmedling

XPERIA FOOTBALL CANCELLATION (ANNONSERING)
Byrå: Crispin Porter + Bogusky Scandinavia AB
Uppdragsgivare: Sony Mobile


KATEGORI DIREKT
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Kalle Widgren
Juryledamöter: Elin Lindecrantz, Stephanie Moradi, Sophia Lindholm, Klas Lusth, Hanna Belander

BETONGKUPONG
Byrå: Markus
Uppdragsgivare: Frisk Sport & Fitness

DEN ROLIGA KÖN
Byrå: Shout
Uppdragsgivare: Liseberg

DOFTLJUSET SKOLTOALETT
Byrå: YouMe Agency/Diplomat Communications
Uppdragsgivare: Almega Serviceentreprenörerna

ETT VÄRDEFULLT VYKORT
Byrå: Milk
Uppdragsgivare: Göteborgs Auktionsverk

PESSIMISTISKA BREVET
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: Daidalos

THE RAG BAG
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: Uniforms for the Dedicated

THIS IS YOUR TYPE
Byrå: Abby Norm
Uppdragsgivare: Adobe Nordic


KATEGORI EVENT
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Hanna Björk
Juryledamöter: Josefine Richards, Josephine Wallin, Nils Holmlöv, Gustav Egerstedt, Mårten Hedbom, Johan Pihl

BRA VAL PÅ AIRBNB
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Åhléns

DEN ROLIGA KÖN
Byrå: Shout
Uppdragsgivare: Liseberg

DEN STORA FOTBOLLSKUPPEN
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: IKEA

FÖRSVARSMAKTEN - JOBBOT
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: Försvarsmakten

TAXI TERAPEUTERNA
Byrå: KING
Uppdragsgivare: Taxi Stockholm

THE 12 HOUR STORE
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: iZettle


KATEGORI FILM
Juryordförande:
Tom Beckman Kategoriordförande: Jacob Nelson
Juryledamöter: Johan Gustafsson, Johan Landin, Linda Elers, Lisa Granberg, Lina Brunzell, Claes Kjellström

100 KOLL
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: E.ON

BARA FÖR ATT
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: IQ

DET SOM INGEN VILL HA
Byrå: TBWA
Uppdragsgivare: Svensk Fjärrvärme

BLI DITT ANDRA JAG
Byrå: TBWA
Uppdragsgivare: Synsam

FLER SKA FÅ UPPLEVA SIN FÖRSTA DAG PÅ JOBBET
Byrå: Fortune
Uppdragsgivare: Nya Moderaterna

ICA 2014
Byrå: KING
Uppdragsgivare: ICA Sverige

LIVET FÖRÄNDRAS
Byrå: McCann Stockholm
Uppdragsgivare: SEB

MADE BY SWEDEN FEAT. ZLATAN
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Volvo Car Sverige

SJ - AFFÄRSRESOR
Byrå: TBWA
Uppdragsgivare: SJ

SLUTA RATTSURFA
Byrå: Blomquist & Co
Uppdragsgivare: Transportstyrelsen

SUMMER YOU VS. REST OF THE YEAR YOU
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Malibu

SVERIGES RADIO I MOBILEN
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Sveriges Radio


KATEGORI HANTVERK
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Pia Dueholm
Juryledamöter: Mattias Berg, Karolina Henke, Magnus Strömfelt, Åsa Riton, Kim Buisson, David Eriksson

BJUD DE SMÅ PÅ EN STOR UPPLEVELSE (FILM / LJUD)
Byrå: Volt
Uppdragsgivare: Hemglass

BLOWING IN THE WIND (DIGITALT)
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat

DEBATTLE (DIGITALT)
Byrå: Crispin Porter + Bogusky Scandinavia AB
Uppdragsgivare: Sveriges Radio

HAUTE KOSMETIK (BILD)
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Nordiska Kompaniet

MADE BY SWEDEN (FILM / LJUD)
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Volvo Car Sverige

NK PRESENTERAR ”HÖSTENS DRÖMSCENARIO” (BILD)
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Nordiska Kompaniet

NOW YOU'RE COOKING - EVERYDAY (DIGITALT)
Byrå: House of Radon
Uppdragsgivare: Electrolux

PHILIPS AMBILIGHT TV - AFTERGLOW (FILM / LJUD)
Byrå: Ahlstrand & Wållgren
Uppdragsgivare: Philips TV – TP Vision Amsterdam

STYLEPIT (DIGITALT)
Byrå: B-Reel
Uppdragsgivare: Uncle Grey / Stylepit

THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES (DIGITALT)
Byrå: North Kingdom
Uppdragsgivare: Warner Bros. och Google

VI ÄR SPORTSVERIGE (FILM / LJUD)
Byrå: Welcom
Uppdragsgivare: Intersport Sverige


KATEGORI INTEGRERAT
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Jacob Nelson
Juryledamöter: Johan Gustafsson, Johan Landin, Linda Elers, Lisa Granberg, Lina Brunzell, Claes Kjellström

BOSSES MJÖLK
Byrå: INGO
Uppdragsgivare: Lidl

FRÅN ORD TILL HANDLING
Byrå: Le Bureau
Uppdragsgivare: Hyresgästföreningen

KVALITETSKONTROLL
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Apoteket AB

OATLY, WOW NO COW!
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Oatly

SMAKA PÅ FRAMTIDEN!
Byrå: Volt
Uppdragsgivare: Sibylla

WATCH YOUR BACK
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: If Skadeförsäkring


KATEGORI MOBILT
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Kalle Widgren
Juryledamöter: Elin Lindecrantz, Stephanie Moradi, Sophia Lindholm, Klas Lusth, Hanna Belander

DEBATTLE
Byrå: Crispin Porter + Bogusky Scandinavia AB
Uppdragsgivare: Sveriges Radio

DEN ROLIGA KÖN
Byrå: Shout
Uppdragsgivare: Liseberg

DUMPA MIG
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Åhléns

LJUDPUSSLET
Byrå: Saatchi & Saatchi
Uppdragsgivare: Föreningen Popaganda / Luger inc.


KATEGORI ONLINEFILM
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Hanna Björk
Juryledamöter: Josefine Richards, Josephine Wallin, Nils Holmlöv, Gustav Egerstedt, Mårten Hedbom, Johan Pihl

BLOWING IN THE WIND
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat

EXPERIMENT ENSAM
Byrå: Doe Blomberg Gottberg
Uppdragsgivare: Paf.com

ICA GLASSES
Byrå: KING
Uppdragsgivare: ICA Sverige

LIKE A SWEDE
Byrå: ANR BBDO
Uppdragsgivare: TCO

LIVING WITH LAG
Byrå: ANR BBDO
Uppdragsgivare: Umeå Energi / ume.net

NEVER FORGET TO VOTE
Byrå: Edelman Deportivo
Uppdragsgivare: SSU

PHILIPS AMBILIGHT TV - AFTERGLOW
Byrå: Ahlstrand & Wållgren
Uppdragsgivare: Philips TV - TP Vision Amsterdam

POPCHARADER
Byrå: Saatchi & Saatchi
Uppdragsgivare: Föreningen Popaganda / Luger inc.

PRE-ROLL
Byrå: KING
Uppdragsgivare: ICA Sverige

VISSA FRÅGOR HAR INGA ENKLA SVAR
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Bris


KATEGORI PR
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Hanna Björk
Juryledamöter: Josefine Richards, Josephine Wallin, Nils Holmlöv, Gustav Egerstedt, Mårten Hedbom, Johan Pihl

A HAIR-RAISING MESSAGE
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Barncancerfonden

AN AUCTION BASED ON EMOTIONS
Byrå: Ellermore
Uppdragsgivare: Orrefors Kosta Boda AB

BE A MAN
Byrå: Volontaire
Uppdragsgivare: Kommunal

ERIKA LINDER FOR CROCKER JEANS BY JC JEANS COMPANY
Byrå: JC Inhouse / Etoall AB
Uppdragsgivare: JC Jeans Company

EXPERIMENT ENSAM
Byrå: Doe Blomberg Gottberg
Uppdragsgivare: Paf.com

LIVING WITH LAG
Byrå: ANR BBDO
Uppdragsgivare: Umeå Energi / ume.net

MADE BY SWEDEN FEAT. ZLATAN
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Volvo Car Sverige

NEVER FORGET TO VOTE
Byrå: Edelman Deportivo
Uppdragsgivare: SSU

OATLY, DÅLIG STÄMNING I KYLDISKEN
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Oatly


KATEGORI RADIO
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Jacob Nelson
Juryledamöter: Johan Gustafsson, Johan Landin, Linda Elers, Lisa Granberg, Lina Brunzell, Claes Kjellström

BJUD DE SMÅ PÅ EN STOR UPPLEVELSE
Byrå: Volt
Uppdragsgivare: Hemglass

BÅTLIV
Byrå: KING
Uppdragsgivare: Lotto / Svenska Spel

ETT SÅNT DÄR PRAT NI VET
Byrå: Le Bureau
Uppdragsgivare: Wetterling Gallery

STUDENTKAFFE
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Pressbyrån

STUDENTKAMPANJ
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: IQ

SMAKA PÅ FRAMTIDEN!
Byrå: Volt
Uppdragsgivare: Sibylla


KATEGORI TIDNINGSANNONSERING
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Fredrik Simonsson
Juryledamöter: Björn Höglund, Malin Wikerberg, Charlotta Nordling, Pontus Thorén, Emil Frid, Maria Lamke

1 AV 3
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Film & TV Producenterna

GODA NYHETER TELIA!
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Tele2 Business

KVALITETSKONTROLL
Byrå: Forsman & Bodenfors
Uppdragsgivare: Apoteket AB

JULBORD OMBORD
Byrå: Crispin Porter + Bogusky
Uppdragsgivare: Stena Line

MCMEDELTIDEN
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: McDonald's

NYÅRSLÖFTET
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Pressbyrån

VISSA FRÅGOR HAR INGA ENKLA SVAR
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Bris

VÅR HEMMAPLAN
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: Svenska Spel


KATEGORI UTOMHUS
Juryordförande: Tom Beckman Kategoriordförande: Fredrik Simonsson
Juryledamöter: Björn Höglund, Malin Wikerberg, Charlotta Nordling, Pontus Thorén, Emil Frid, Maria Lamke

A HAIR-RAISING MESSAGE
Byrå: Garbergs
Uppdragsgivare: Barncancerfonden

BLOWING IN THE WIND
Byrå: Åkestam Holst
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat

CAN CURRENCY
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: McDonald's

FRUKT OCH GRÖNT ÄR TUFFT
Byrå: KING
Uppdragsgivare: ICA Sverige

MCMEDELTIDEN
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: McDonald's

SL GOES DOGE
Byrå: DDB Stockholm
Uppdragsgivare: SL

På guldagget.se kan man se bidragen i sin helhet. 

Äggen delas ut den 29 april på Guldäggsgalan på Stockholm Waterfront Congress Centre.  

Om Guldägget
Syftet med Guldägget är att lyfta fram Sveriges bästa kommunikation och föra svensk kommunikation framåt. Den kreativa standarden ska höjas. Det ska inspirera och ge mod till en hel bransch. Kommunikationsskapare ska vilja anstränga sig ännu mer och näringslivet ska uppleva den avgörande betydelsen av god kommunikation. Läs mer på www.guldägget.se

Om Sveriges Kommunikationsbyråer
Sveriges Kommunikationsbyråer är en branschorganisation för alla typer av konsulter inom kommunikation, såsom reklam, PR, design, event, DM, digital, mobil, media och action marketing. Vi inspirerar och utbildar våra medlemmar för att de ska kunna göra bättre affärer, både för sina uppdragsgivare och för sig själva. Dessutom arbetar vi med opinionsbildning för att öka kännedomen om kommunikationens betydelse för näringsliv och samhälle. Läs mer på www.komm.se


Taggar

Guldägget


Kontakt


Linda Nilsson

vd & tävlingsansvarig

linda@komm.se

Anna Magnberg

Projektledare

anna@komm.se

Julia Urbán

Produktionsledare