Den här sommaren har alla stora evenemang fått ta en paus, men planeringen pågår redan nu inför nästa sommar. Nu är det klart att Kalmars internationella agilitytävling, Guldagility, kommer tillbaka 2021!

Guldagility genomfördes på Fredriksskans i Kalmar åren 2014 och 2015 och blev då en stor succé. Tävlingen lockade ekipage från hela Sverige och från olika delar av Europa.

Media är välkommen till en träff då vi berättar mer om hur tävlingen kommer att vara utformad 2021 och om de satsningar som görs för att Kalmar ska bli en ännu bättre stad att besöka med hund.

Tid: Tisdagen den 16 juni, kl. 11:00
Plats: Fredriksskans

Vid pressträffen medverkar:
Ida Qvarnström, tävlingsgeneral, Guldagility
Pär Israelsson, evenemangschef, Destination Kalmar

På plats finns också flera hundar, som kommer att visa exempel på vad vi kommer att få se på Fredriksskans sommaren 2021.

För mer information, kontakta:
Ida Qvarnström, tävlingsgeneral, Guldagility
Tel: 070-969 13 96, e-post: ida@guldagility.com

Pär Israelsson, evenemangschef, Destination Kalmar
Tel: 0480-45 34 08, e-post: par.israelsson@kalmar.com

 

Destination Kalmar ska i samverkan med näringslivet utveckla, profilera och marknadsföra Kalmar som besöksmål. Bolaget ska även samordna och utveckla evenemang och idrottsturism i Kalmar, driva turistcenter- och gästhamnsverksamhet samt i samverkan med Statens fastighetsverk ansvara för verksamheten på Kalmar Slott.

Vi genomför kontinuerligt satsningar för att stärka besöksnäringen och evenemangsutbudet. Det ska alltid finnas många bra anledningar att besöka Kalmar!



Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93