Fredagen den 6 september, kl. 14
Plats: Fredriksskans

Arrangörerna räknar med anstormning av agilityförare från hela landet som vill vara med och göra upp om den unika prissumman på 10 000 kr i varje storleksklass. Det kommer att tävlas på olika nivåer under fyra dagar och under de tre första dagarna har de som tävlar i högsta klassen chansen att kvala in till Guldfinalen som går under söndagen, där prispengarna delas ut. Hela Fredriksskans idrottsplats kommer att upptas av fem tävlingsbanor där ungefär 5 500 starter avgörs.

Om agility
Agility började som en pausunderhållning på en stor hundutställning i England på 1980-talet där inspirationen kom från hästhoppning. Marie Hansson-Mårtensson tyckte att det såg spännande ut och tog med sig tanken och utvecklade sporten i Sverige där den blev officiell 1987. Sedan dess har agility vuxit till den i särklass största hundsporten.

Antal officiella agilitystarter 2012: 87 989 st (från brukshundsklubben.se)
Medlemmar i Kalmar brukshundklubb: ca 420 st

För mer information:
Ida Gerhardsson, gerhardsson.ida@gmail.com, 0709-691396
Josefine Walterlind, josefine.walterlind@hotmail.com, 0706-699599

 



Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93