Under nio lysande dagar i höstmörkret, den 24 oktober till 1 november, hålls evenemanget Ljus på kultur i Kalmar och på Öland. En lång rad kulturevenemang kommer att avlösa varandra – allt från konserter, teaterföreställningar och föreläsningar till streetkultur, stadsvandringar och dans.

Pressen är välkommen till en träff då de tre samordnarna för Ljus på kultur berättar om det omfattande programmet som nu är klart.

Tid: Fredagen den 19 september, kl. 10.00
Plats: Lindöateljéerna/Lindövägen 11

För mer information:

Pär Israelsson, kultur- och fritidsförvaltningen, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 07 33, e-post: par.israelsson@kalmar.se

Emma Rydnér, Kultur- och näringslivssektorn, Mörbylånga kommun 
Tel: 0485-471 55, e-post: emma.rydner@morbylanga.se

Maria Johanson, kommunledningskontoret kultur- och fritid, Borgholms kommun
Tel: 0485-880 81, e-post: maria.johanson@borgholm.se



Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93