har mycket inplanerat under Ljus på Kultur. De kommer bl.a. att framföra sånger från hela världen under världsmusikfestivalen Mondo Music den 25 oktober. De håller också konserter och sånglektioner på köpcentrumet Kvasten och medverkar vid en konsert med folkpopbandet Lyy på Kalmar Teater.
Media är välkomna till klassrummet någon av de tider då de repeterar:
fredagen den 10 oktober, kl. 9–12 eller
måndagen den 13 oktober, kl. 11–12:30
Adressen är Högalidsvägen 16 i Kalmar. Ring gärna i förväg på 0702-975046.

Teater Invest kommer att spela föreställningen Snaskpartyt på Kalmar Teater den 30 oktober. Pjäsen är skriven av Werner Aspenström. År 1963 skrev han ”Tidens barn har händelsevis vaggats samman. Lojt snack, tillfälligt uppblossande. Nonsens och fakta. Köp och släng.” Visst känns det aktuellt än idag?
Media är välkommen att besöka någon av repetitionerna, som sker på tisdagar kl. 18–20.
Adressen är Verkstadsgatan 1. Ring i förväg på tel: 070-577 11 97 eller 070-673 09 23.

Om kulturfestivalen Ljus på kultur
Under nio lysande dagar i höstmörkret, den 24 oktober till 1 november, avlöser en lång rad kulturevenemang varandra i Kalmar och på Öland. Allt från konserter, teaterföreställningar och föreläsningar till streetkultur, stadsvandringar och dans.

Mer information om evenemanget:
Pär Israelsson, kultur- och fritidsförvaltningen, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 07 33, e-post: par.israelsson@kalmar.se

Emma Rydnér, Kultur- och näringslivssektorn, Mörbylånga kommun
Tel: 0485-471 55, e-post: emma.rydner@morbylanga.se

Maria Johanson, kommunledningskontoret kultur- och fritid, Borgholms kommun
Tel: 0485-880 81, e-post: maria.johanson@borgholm.se

 



Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93