Idag kommer folkmusikgruppen LYY till Kalmar för att hålla workshop med elever och lärare från Kalmar Kulturskola, deltagare från Högalids folkhögskola med flera. LYY har uppträtt i bland annat USA, Kanada, Belgien, Tyskland och Storbritannien och förenar traditionell och nyskriven folkmusik med pop, rock och tunggung på sång, fiol, nyckelharpa, gitarr och slagverk. I morgon tisdag ger de en gemensam konsert på Kalmar Teater med samtliga deltagare.

Media hälsas varmt välkomna att besöka dagens workshop och rep på Högalids folkhögskola kl.18-21!
Kontakt: Anna Kellander Brewitz, sångpedagog, Högalids folkhögskola, tel: 070-6848048,
Emma Ludvigson, sångpedagog Kalmar Kulturskola, tel: 076-1961606

Måndag 27/10
Workshop och repetiton med LYY kl.18-21
Högalids Folkhögskola, Högalidsvägen 16 

Tisdag 28/10
Repetitioner med LYY kl.09-12, Högalids Folkhögskola
Genomdrag på Kalmar Teater kl.15:30 

Konserten hålls på Kalmar Teater den 28 oktober kl.19.
Arrangörer är Kalmar Kulturskola och Högalids Folkhögskola i samarbete med festivalen Ljus på Kultur och med stöd av RUM (Riksförbundet Unga Musiker) Kalmar. 

För mer information:
Harald Erici, producent, Kalmar Kulturskola
Tel: 0480-450688, e-post: harald.erici@kalmar.se


Om kulturfestivalen Ljus på kultur

Under nio lysande dagar i höstmörkret, den 24 oktober till 1 november, avlöser en lång rad kulturevenemang varandra i Kalmar och på Öland. Allt från konserter, teaterföreställningar och föreläsningar till streetkultur, stadsvandringar och dans.

Mer information om Ljus på kultur:

Pär Israelsson, kultur- och fritidsförvaltningen, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 07 33, e-post: par.israelsson@kalmar.se

Emma Rydnér, Kultur- och näringslivssektorn, Mörbylånga kommun 
Tel: 0485-471 55, e-post: emma.rydner@morbylanga.se

Maria Johanson, kommunledningskontoret kultur- och fritid, Borgholms kommun
Tel: 0485-880 81, e-post: maria.johanson@borgholm.se




Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93