Tove Folkesson har gjort succé med sin romandebut Kalmars jägarinnor. Boken handlar om unga tjejer som erövrar livet i Kalmar på 1990-talet. Recensionerna har varit översvallande. Boken tillhör också de mest utlånade på stadsbiblioteket i Kalmar.

På torsdag, den 30 oktober kl 18.00, framträder Tove under Ljus på Kultur och berättar om boken på stadsbiblioteket. Då får hon också Kalmarsalens vänners kulturstipendium om 10 000 kr med motiveringen ”För ett ungt och uppkäftigt författarskap under spännande utveckling”.

Avsikten är att Kalmars jägarinnor också ska bli tv-film med de tunga skådespelarnamnen Ann Petrén, Gunilla Röör och Lotta Tejle i de bärande rollerna. Hur nu det ska gå till, när boken handlar om 17-åringar? Om det kan Tove berätta.

Mer information:
Björn Samuelsson, kulturutvecklare, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 06 11, e-post: bjorn.samuelsson@kalmar.se


Om kulturfestivalen Ljus på kultur

Under nio lysande dagar i höstmörkret, den 24 oktober till 1 november, avlöser en lång rad kulturevenemang varandra i Kalmar och på Öland. Allt från konserter, teaterföreställningar och föreläsningar till streetkultur, stadsvandringar och dans.

Mer information om Ljus på kultur:
Pär Israelsson, kultur- och fritidsförvaltningen, Kalmar kommun
Tel: 0480-45 07 33, e-post: par.israelsson@kalmar.se

Emma Rydnér, Kultur- och näringslivssektorn, Mörbylånga kommun 
Tel: 0485-471 55, e-post: emma.rydner@morbylanga.se

Maria Johanson, kommunledningskontoret kultur- och fritid, Borgholms kommun
Tel: 0485-880 81, e-post: maria.johanson@borgholm.se




Kalmar är inte bara en populär sommarstad. Här finns även ett modernt universitet, innovativa företag, massor av spännande evenemang och en historisk stadskärna i havsnära miljö.


Kontakt


Lisa Gefvert

Pressansvarig

lisa.gefvert@kalmar.com

0480-45 34 04

Emelie Nilsson

Presskontakt, Kalmar Slott

emelie.nilsson@kalmar.com

0480-45 34 06

Jenny Roloff

Bildansvarig

jenny.roloff@kalmar.com

0480-45 34 02

Åke Andersson

VD

ake.andersson@kalmar.com

0480-45 34 01

Stefan Johnson

Turismchef

stefan.johnson@kalmar.com

0480-41 77 10

Mimmi Mannheimer

Slottschef, Kalmar Slott

mimmi.mannheimer@kalmar.com

0480-45 14 93