Information om nya utlysningar samt handläggningstider under julen.

Filminstitutet planerar att utlysa Stöd till uteblivna intäkter till produktionsledet samt Stöd till regional talangutveckling den 15 februari 2021. Ytterligare information kommer i närmare anslutning till utlysningen.

Handläggningen av ordinarie stöd på enheten produktionsstöd förlängs i samband med julhelgen. Ansökningar som inkommer under perioden 11 december 2020 – 11 januari 2021 kommer att registreras med handläggningsdatum från den 11 januari 2021.

Detsamma gäller utbetalning av rekvisitioner under denna period.

För frågor om de nya krisstöden, kontakta
Kristina Colliander, avdelningschef Filmstöd: kristina.colliander@filminstitutet.se, 08-665 11 87
Magdalena Jangard, enhetschef Produktionsstöd: magdalena.jangard@filminstitutet.se, 08-665 11 48

För frågor om ansökan ordinarie stöd, kontakta
Richard Stones, administrativ chef Produktionsstöd: richard.stones@filminstitutet.se, 08-665 14 02

Läs mer och sök stöd här

Samlingssida för Filminstitutets åtgärder med anledning av covid-19

Följ oss på sociala medier:

Facebook_TransparentTwitter_TransparentInstagram_Transparent


Svenska Filminstitutet stärker filmen i alla led. Vi stödjer produktion av ny film samt distribution och visning av värdefull film, bevarar och tillgängliggör det svenska filmarvet och representerar svensk film internationellt. Guldbaggen är Sveriges främsta filmpris och delas sedan 1964 ut av Filminstitutet för framstående insatser inom den svenska filmen. Filminstitutet står även bakom Svensk Filmdatabas, den bästa källan till information om svensk film. 
Läs mer: filminstitutet.sesvenskfilmdatabas.seguldbaggen.se 


Kontakt


Per Perstrand

Kommunikatör / Communications Officer – Press

per.perstrand@filminstitutet.se

+46(0)8 665 12 16

+46(0)70 491 61 13

Jan Göransson

Presschef / Head of Press

Jan.Goransson@filminstitutet.se

+46 (0)8-665 11 00

+46 (0)8-665 11 61

+46 (0)706 03 03 62

Martin Frostberg

Kommunikatör / Communications & PR

martin.frostberg@filminstitutet.se

+46 8 665 12 12

Torkel Stål

Analytiker / Analyst

torkel.stal@filminstitutet.se

+46 (0)8-665 11 00

+46 (0)8 665 11 40

+46 (0)70 330 42 34